Proboszczowie

„Nie ty podtrzymujesz korzeń lecz korzeń ciebie...” /Rz 11,33/

1. Ks. Jakub Franciszek Kowalski (1686 – 1704) – pierwszy proboszcz kościoła w Luszowicach. Za Jego posługi 26 października 1687 został konsekrowany nasz kościół przez Biskupa Krakowskiego Jana Małachowskiego i jako Patrona obrano św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

2. Ks. Franciszek Kazimierz Malinowski (marzec 1704 – 2 kwietnia 1740) – Jemu w 1706 r. Franciszek Tarło zapisuje sumę 1000 florenów na powiększenie dochodów Kościoła a kilka lat później zapisuje Mu pole i dziesięciny. Ks. Franciszek założył Bractwo św. Józefa, rozpoczął prowadzenie Ksiąg Metrykalnych oraz rozpoczął prowadzenie archiwum parafialnego.

3. Ks. Sebastian Jóźwik (maj 1742 – 17 styczeń 1760) – otrzymał wiele dóbr od miecznika kasztelani sandomierskiej na utrzymanie kościoła min na „łój” do wiecznej lampki aby przed Najświętszym Sakramentem zawsze płonęło światło. Pochowano Go w Kościele koło wielkiego ołtarza.

4. Ks. Franciszek Bogucki (1760 – 26 maja 1783) – Zmarł w wieku 75 lat i został pochowany w kolegiacie tarnowskiej.

5. Ks. Mateusz Kowalski (1783 – 1784) – za Jego czasów powstał dokładny inwentarz kościoła, spisany z okazji wizytacji dekanalnej. Również podczas Jego proboszczowania został założony szpitalik dla chorych i najuboższych parafian.

6. Ks. Sebastian Górecki (1784 – 1786) – w czasie Jego proboszczowania zaszły doniosłe zmiany organizacji kościelnej. W 1785 r. została erygowana diecezja Tarnowska.

7. Ks. Jan Maychrowicz (1786 – 28 września 1799) – pochowany na cmentarzu, przy kaplicy św. Józefa od strony wschodniej.

8. Ks. Józef Kosiarkiewicz (1800 – 1803)

9. Ks. Mateusz Maruszyński (1803 – 1807) – z Luszowic został przeniesiony na stanowisko proboszcza do Wadowic w okręgu tarnowskim.

10. Ks. Marcin Karkuszewski (1807 – 6 sierpnia 1826) – zmarł mając zaledwie 48 lat, pochowany na cmentarzu koło głównej bramy Kościoła.

11. Ks. Jan Kurek (1826 – 22 sierpnia 1833) – kolejny proboszcz, który zmarł w młodym wieku, miał 46 lat. Został pochowany na wspólnym cmentarzu.

12. Ks. Jakub Kolasiński (1834 – 1840) – pozostawił po sobie ciekawe zapiski w kronice np.; zaznaczył, ze niejaki Józef Wojtawski, właściciel Luszowic Dolnych nie chciał dawać odpowiedniej ilości drzewa na opał. Zapisał również, że za fundatorów sprawuje systematycznie Msze Święte. Został przeniesiony z Luszowic do Wadowic gdzie również objął stanowisko proboszcza.

13. Ks. Franciszek Łukaszewski (18 sierpnia 1840 – 8 kwietnia 1877) – jak do tej pory czas Jego proboszczowania jest najdłuższy (37 lat). Dzięki Jego staraniom oraz ówczesnego wójta Wawrzyńca Puły wybudowano i zorganizowano pierwszą szkołę w Luszowicach. Wiemy, że miał już do pomocy wikariusza – ks. Mateusza Skopińskiego.

14. Ks. Jan Suwada (1877 – 1912) – przygotował plany pod budowę nowego kościoła. Założył Bractwo Różańca Świętego i Apostolstwo Modlitwy. W 1903 r. za Jego staraniem wybudowano nowa szkołę w Podkościelu. Wraz z administratorem i jednocześnie swoim następcom rozpoczyna budowę nowego Kościoła. W pracy duszpasterskiej wspomagał Go ks. Romański.

15. Ks. Walenty Mucha (1912 – 1936) – zakończył budowę kościoła i w ołtarzu św. Kazimierza umieścił figurę św. Józefa. W 1919 r. został konsekrowany nowy Kościół przez Biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę. Za Jego czasów wybudowano ogrodzenie kościoła. Przyczynił się do powstania szkoły w Lipinach. W pracy wspirali go kolejno wikarzy: ks. Wincenty Dymnicki, ks. Adam Frączkiewicz, ks. Jan Zachara, ks. Stanisław Przewłocki, ks. Piotr Guła który dojeżdżał z Dąbrowy tarnowskiej.

16. Ks. Franciszek Okoński (1936 – 1943) – prowadził ożywione duszpasterstwo w ramach Bractwa Adoracji Najświętszego Sakramentu, Apostolstwa Modlitwy, Różańca Świętego, Szkaplerza karmelitańskiego oraz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Powołał do istnienia w parafii Trzeci zakon św. Franciszka. Wybudował plebanię. Zmarł na ziemiach odzyskanych.

17. Ks. Józef Leśniak (1945 – 1967) – zakupił ziemię aby powiek szyć cmentarz parafialny, za Jego rządów powstało również ogrodzeni wokół cmentarza. Wybudował dzwonnicę i zakupił do niej trzy dzwony. Z zamiłowania był przyrodnikiem i rolnikiem. To za Jego czasów gospodarstwo parafialne stało na bardzo wysokim poziomie. Został pochowany na luszowskim cmentarzu w grobowcu obok ks. Walentego Muchy.

18. Ks. Jan Michniak (1967 – 1978) – dzięki Jego staraniom i pomocy rodaków z polonii zagranicznej zelektryfikowano Kościół, zainstalowano ogrzewanie, wykonano nową posadzkę, ławki, posoborowy ołtarz, rozpoczął kapitalny remont organów oraz wybudował ogrodzenie wokół obiektów plebańskich. Choroba zmusiła go do rezygnacji ze stanowiska proboszcza.

19. Ks. Jan Pietryka (1978 ) – Proboszcz do 15 sierpnia 2010r, Kanonik Honorowy Kapituły Bocheńskiej.