Wielki Post to czas pokuty, przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan, Świąt Wielkanocy. Obejmuje on czterdzieści dni, liczonych od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej. IV niedzielę w czasie Wielkiego Postu nazywa się niedzielą laetare.

W pierwszych wiekach Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę.
W III wieku poszczono już cały tydzień, zaś na początku IV wieku, na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu, został przedłużony do czterdziestu dni.

W VII wieku, Kościół katolicki za początek postu przyjął szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele wyłączone były z postu, aby zachować 40 dni pokutnych, ich początek przypadał na środę. Od 1570 roku był to już zwyczaj powszechnie obowiązujący w Kościele. W tym dniu na znak pokuty posypywano głowę popiołem.

Wielki Post w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia. Jego zaleceniami
są post, jałmużna i modlitwa.

Tradycje i obyczaje wielkopostne.

Wielki Post rozpoczynał się od posypania głów popiołem, udzielenia wsparcia biednym
i pochowania wszystkiego co wiązało się z zabawą. W czasie postu chleb smarowało się powidłem a nie masłem, lub maczano go w oliwie. Podawano śledzie bez śmietany, kawa również była bez śmietany i bez cukru, za to z palonych żołędzi. Pito herbatę lipową, zamiast deserów podawano mało słodkie ciastka zwane "wiekuistymi", gdyż można je było jeść w pół roku po upieczeniu.

Kobiety na sześć tygodni zdobiły się czarnymi drobiazgami.

Zdarzało się, iż w czas postu dzieciom chowano zabawki zostawiając tylko te najbardziej zniszczone, a zamiast baśni czytano im żywoty świętych.

W XIX wieku mężczyźni musieli wyrzekać się alkoholu i cygar.

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.