Chorzy

Osoby starsze lub chore, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w Mszy Świętej w Kościele, mogą przystępować do spowiedzi i przyjąć Komunię św. u siebie w domu. Należy w tym przypadku:

• osobiście lub telefonicznie zgłosić do kancelarii lub zakrystii nazwisko i imię, adres osoby chorej;
  • zdeklarować czy to wizyta jednorazowa czy stała posługa w Pierwsze Piątki miesiąca!

W nagłych wypadkach!!!:

• należy zgłosić się do któregoś z księży, podać dane chorego (adres, wiek) oraz stan zdrowia, np.: jest przytomna ta osoba czy nie (dla ułatwienia można przyjechać po księdza samochodem)

Sakrament namaszczenia przeznaczony jest wyłącznie dla żyjących. Nie wolno wprowadzać kapłana w błąd i wzywać w celu udzielenia sakramentów osobie, która już zmarła.

Odwiedziny chorych odbywają się w naszej parafii w I piątki miesiąca. W nagłych wypadkach - o każdej porze.

Na czas udzielania sakramentu chorych: spowiedzi, Komunii św. i namaszczenia olejami św. w mieszkaniu chorego koniecznie należy przygotować:

• stół lub ławę, nakryć białym obrusem;
  • postawić na nim krzyż, jedną lub dwie świeczki;
  • naczynie z wodą świeconą i kropidło;
  • szklankę letniej, przegotowanej wody jeśli chory ma problemy z przełykaniem;
  • watę i spodek.
  • Wszyscy obecni w domu biorą udział w modlitwie.

Prosimy nie czekać na ostatnią chwilę z wezwaniem kapłana do chorego aby ten obrzęd nie stał się Ostatnim Namaszczeniem.